İşitme Engelli Bireylerin Pandemi Sürecinde Karşılaştıkları Sorunlar
18 Eylül 2021
İşitme Engelli Bireylerin Pandemi Sürecinde Karşılaştıkları Sorunlar
OKUNMA : 455

Ülkemizde değişik kaynaklarda dile getirildiği üzere 2,5 – 3 milyon civarındaişitme engelli birey yaşıyor. İşitme engellilerin sosyal yaşama ve üretime katılımlarını sağlamak için Türkiye çapında 42 okul hizmet veriyor. Tabi ki, bu çok sınırlı sayıda bireye eğitim verilebildiği anlamına da geliyor. Burada giderek büyüyen ihtiyacı konusunda uzman eğitmenleri bünyesinde bulunduran rehabilitasyon kurumları karşılıyor.

Kumsal İstanbul Özel Eğitim Kurumları özellikle İstanbul’un Avrupa yakasındaki işitme engellilere eğitim programları hazırlıyor. Çocuğun işitme kaybının derecesine göre özel eğitimler hazırlanan kurumda, velilerin konuya doğru yaklaşımını sağlamak amacıyla danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu danışmanlık kapsamında işitme engelli bireyle ile ailesi arasındaki ilişki, bireyin sosyal çevreyle ilişkileri yanında bulunulan ortamın düzeni konusunda da çalışmalar yapılıyor.

Günlük hayatımızda ortaya çıkan değişimler, karşılaşılan sorunlar hepimizi olduğu kadar işitme engellileri de etkiliyor. Covid-19 salgını sırasında ortaya çıkan sorunlar içinde üzerinde pek de üzerinde durulmayan biri var ki; işitme engelliler için çok sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

İşitme güçlüğü çeken bireylerin önemli bir kısmı sosyal yaşamlarını devam ettirmek için dudak okuma ve işitme cihazlarına güveniyor. Ancak pandemi esnasında takmak zorunda olduğumuz maskeler bu bireyler için önemli bir sorunun katlanmak zorunda oldukları kaynağı haline gelmiş durumda.

Maskeler, işitme cihazları gibi kulağa takılıyor. Bu durum işime cihazı kullananlar için ekstra bir zorluk anlamına geliyor. Kulağa takılı çok fazla şey olması daha büyük bir rahatsızlık demek ayrıca bunlardan birisini fark etmeden kaybetmek demek de olabiliyor. Bu sıkıntıyı en aza indirmek için birkaç önerimiz olabilir.

  • Maskenin tam oturduğundan emin olun. Bazı maskeler standarttan daha küçük olabiliyor, yarattıkları rahatsızlığın yanında işitme cihazının düşme riskini arttırıyor.
  • Maskenin tutacaklarının ince olması daha iyi olacaktır. Kalın tutacaklar kulağın arkasında daha çok yer kaplar
  • Başın etrafına ve enseye takılan aparatları ve maskeleri deneyin. Kulağa sarılmayan maskeler işitme cihazı kullanan bireyler için en iyi tercihtir.
  • Maskeyi takarken ve çıkarırken dikkatli olun. Maske ipi işitme cihazınızın zarar görmesine ve düşmesine neden olabilir.

Maskeler İletişimi Nasıl Etkiler?

Yüz maskeleri sözlü iletişim için büyük bir engeldir. Ağzın yanında yüzün de önemli bir kısmını kapladığından dudak hareketleri ve yüz ifadelerini gözlemleme yeteneği tamamen ortadan kalkar.

Beden dili ve dudak okuma, iletişimi geliştirmede önemlidir. Bu nedenle, özellikle işitme kaybı olanlar için biriyle yüz yüze olmak çok yardımcı olur. Herkesin maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak zorunda olduğu bu dönemde işitme güçlüğü çeken bireyler için iletişim her zamankinden daha zor.

Bu engelleri ortadan kaldırmak imkansız ama hiç olmazsa etkilerini azaltmak için bazı önlemler alınabilir.

  • Arka plan gürültüsünü azaltın. Konuşmak için sessiz bir yere gidin ve odada müzik veya televizyon gürültüsünden kaçının. Arka plan gürültüsünün yoğun olduğu ortamlarda işitme cihazı kullanan bireylerden bile iletişim çok zor olabiliyor.
  • Söylediklerinizi, ihtiyaç halinde tekrarlayın. Bu refleksi edinmek işitme engelli yakınınız için hayatı çok kolay hale getirecektir.
  • Biraz daha yüksek sesle ve daha yavaş konuşmak. Çoğu insan hızlı konuşur. Ama işitme cihazı kullanan biri için hızlı konuşma ve hafif sesle mırıldanma anlaşılması güç ve yorucu bir süreç olabilir.

Koronavirüs salgınının neden olduğu birçok değişiklik nedeniyle, iletişim herkes için, özellikle de işitme kaybı olanlar için zor hale geldi. İletişim kurmak için maskenizi aşağı çekmek cazip gelebilir. Ancak sosyal mesafeyi sağlamadan ve dışarıda bunu yapmak daha büyük sıkıntılara neden olacaktır.

Unutmayın, birbirinize karşı anlayışlı ve sabırlı olmak her zamankinden daha önemli.

 

Tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Kumsal İstanbul YouTube kanalına abone olmak için tıklayın

Kumsal İstanbul'u Instagram'dan takip etmek için tıklayın

işitme engelli
işitme engeli
işitme engelli çocuklar
esenyurt işitme engelli
özel eğitim
esenyurt özel eğitim
özel eğitim merkezi
Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş