Bebeklik Döneminde Otizm Anlaşılabilir mi?
15 Haziran 2022
Bebeklik Döneminde Otizm Anlaşılabilir mi?
OKUNMA : 531

Otizm; öğrenmek, davranmak ve iletişim kurmak gibi sosyal becerileri etkileyen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Semptomları değişkendir ve Tek bir nedeni yoktur, bu semptomlar çok hafif ya da çok şiddetli olabilir.

Çocuklarda otizm belirtileri üç yaşından önce ortaya çıkmaktadır, ancak bazen tanı üç yaşından sonra da konulabilir. Otizm gelişimini genetik ve çevresel faktörler etkiler.

Bebekler 6-12 aylık olduklarında otizm belirtileri göstermeye başlarlar. Ebeveyn olarak, otizmin en erken uyarı belirtilerini bilirseniz onu anlamanız daha kolay olacaktır. Bebeğinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu yüzden kendi gözlem ve deneyimlerinizin önemini küçümsememelisiniz.

Bebeklerle oynanan ilk oyun genellikle ce eee oyunudur. Bu oyunda elimizle yüzümüzü kapatır sonrasında ce eee diyerek ellerimizi açarız. Normalde bu hareketler neticesinde bizi izleyen çocuk gülmeye başlar. Fakat bebekler bu oyunlara gülmüyor, yaptığınız hiçbir şey onun ilgisini çekmiyor ya da nadiren göz teması kuruyorsa otizmden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. İşitme duyusunda problem olmamasına rağmen, bebek sesleri çıkarmıyor, adını söylediğinizde size tepki vermiyorsa da otizm belirtileri göstermeye başlamış olabilir.

Tabii ki, tek bir davranış veya nadiren gördüğünüz tepkisizlik nedeniyle otizm olduğunu düşünmemelisiniz. Onu bir süre gözlemlemeli ve gelişimini yakından takip etmelisiniz. Gelişimiyle ilgili endişe duyuyorsanız muhakkak bir uzmandan destek almalısınız.

 

Tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Kumsal İstanbul YouTube kanalına abone olmak için tıklayın

Kumsal İstanbul'u Instagram'dan takip etmek için tıklayın

istanbul esenyurt
kumsal eğitim
otizm
otizmspektrum bozukluğu
özel eğitim
esenyurt özel eğitim
özel eğitim kurumu
esenyurt otizm merkezi
Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (1)
isim
Mürsel Akdenk
26 Haziran 2022, 23:08
OTİZMLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN EĞİTİMLERİ HAKKINDA;kurslara katılmak mümkün müdür.Kriterleriniz nelerdir?